W dobie smartfonów wiele osób wykonuje zdjęcia telefonem. Prosty i szybki sposób na pamiątkę w postaci fotografii. Po mimo dobrego aparatu wbudowanego w telefonie jakość zdjęć często nas w pełni nie satysfakcjonuje. Dlaczego tak się dzieje? Jest parę czynników, które mogą na to wpłynąć.
Zacznijmy od początku. Zastanawiałaś/eś się dlaczego Twoje zdjęcia są niewyraźne? Wyglądają jak za mgłą?
W 90% procentach problem tkwi w zabrudzonym obiektywie. Wystarczy delikatnie przetrzeć obiektyw aparatu w Twoim smartfonie, a jakość zdjęć automatycznie stanie się lepsza.
Twoje zdjęcia wyglądają nienaturalnie?
Często oprogramowanie w telefonach posiada tryb portretowy, który to sztucznie rozmywa tło. Zależnie od modelu telefonu, efekt może być różny i nie do końca satysfakcjonujący. Warto wtedy wyłączyć tą opcje najczęściej nazywaną “portret” Problem powinien zniknąć.
Należy też zwrócić uwagę, z którego obiektywu korzysta nasz smartfon. Obecne telefony posiadają minimum 2-3 obiektywy a nawet 4 :
- Obiektyw do zdjęć portretowych – obiektyw ten zazwyczaj odpowiada za głębię ostrości, najprościej mówiąc – rozmycie tła.
- Obiektyw szerokokątny – pozwala uchwycić szerszy kadr, należy jednak pamiętać, że przy użyciu tego obiektywu skrajne obszary zdjęcia mogą być zniekształcone i powstanie tzw. dystorsja.
- Obiekty standardowy – uniwersalny obiektywy do zrobienia szybko pamiątkowego zdjęcia.
- Obiektyw do zdjęć makro – najprościej mówiąc do wykonania zdjęcia małych przedmiotów w dużym powiększeniu.
- Przedni obiektyw selfie. Najczęściej jest to obiektyw najsłabszej jakości, który głownie nadaje się do rozmów video czy zrobienia szybkiego selfie. Zdjęcia wykonane przednim obiektywem są gorszej jakości od tych wykonanym głównymi aparatami.
Warto zapoznać się z trybami fotografowania w naszych telefonach i dobrać je odpowiednio do naszych potrzeb.
Praktyczne wskazówki fotografowania smartfonem.
- Podczas robienia zdjęcia staraj trzymać się telefon nieruchomo, uchroni Cię to od nieostrych, rozmazanych zdjęć.
- Unikaj robienia zdjęcia pod słońce, najlepiej ustawić się tak aby słońce było za nami, bądź z boku.
- Unikaj używania zoomu/powiększenia cyfrowego, najczęściej aparaty sztucznie powiększają obraz co prowadzi do pogorszenia jakości zdjęcia. Warto podejść bliżej fotografowanego obiektu.
- Jeśli jedna część zdjęcia jest jasna a druga ciemna, spróbuj użyć trybu HDR, który pozwoli ujednolicić różniące się oświetlenie, aparat wykona wtedy kilka ujęć z różną ekspozycją, które automatycznie połączy w jedno zdjęcie.