Co to jest sensoryka? Dlaczego jest taka ważna?
Sensoryka jest to zdolność rejestracji bodźców oraz informacji ze świata zewnętrznego. Odbieranie bodźców możliwe jest dzięki naszym zmysłom.
Wzrok, węch, słuch, dotyk i smak. Wszystko to jest odbierane przez nasz ośrodkowy układ nerwowy.
Aby nasza pociecha prawidłowo się rozwijała i funkcjonowała niezbędne jest aby wszystkie te zmysły działały prawidłowo.
Jednak nie każde dziecko podczas narodzin posiada odpowiednio wykształcone wszystkie zmysły. Niezbędna jest wtedy pomoc w ich rozwijaniu i trenowaniu. Najlepszym sposobem jest dbanie o te zmysły i trenowanie ich.
Kiedy mamy do czynienia z zaburzeniami sensoryki u dziecka?
Kiedy zauważymy u naszej pociechy trudności z koncentracją, planowaniem pracy czy problemy związane z nadpobudliwością może być to dla nas sygnał.
Każdy rodzic zna swoje dziecko, zna jego przyzwyczajenia, zachowania. Opiekun dziecka jest tutaj najważniejszym ogniwem, które najszybciej powinno zauważyć alarmujące oznaki. Może to być nadwrażliwość na odbierane bodźce takie jak dotyk, dźwięk czy wrażliwość na odbierane obrazy. Mogą również wystąpić zaburzenia mowy, niechęć do prac i zabaw grupowych.
Jeśli dziecko w późniejszych etapach swojego życia i rozwoju wykazuje problemy z pisaniem, czytaniem czy wykonywaniem prac plastycznych również może być to dla nas znak. Warto wtedy jak najszybciej skonsultować to ze specjalistą. Im wcześniej takie zaburzenia zostaną zdiagnozowane tym lepiej. Czas odgrywa tutaj największą rolę. Należy jak najszybciej zareagować.
Zabawki sensoryczne , z czym to się je?
Zabawką sensoryczną może być nawet zwykły karton, w którym umieścimy różne przedmioty, a dziecko będzie musiało po kształtach zgadnąć co to za przedmiot.
Nawet zwykłe puzzle czy klocki możemy nazwać zabawką sensoryczną.
Na rynku znajdują się również dedykowane zabawki sensoryczne dla dzieci, niekoniecznie z zaburzeniami. Ale warto pielęgnować poprawną integrację sensoryczną dziecka. Wspomogą one rozwój naszych pociech.
Najważniejsze w zabawkach sensorycznych jest możliwość odpowiedniego kształtowania narządów zmysłu o których pisaliśmy powyżej. Często takie zabawki posiadają zróżnicowane struktury materiałów , które działają na zmysł dotyku idealnym przykładem jest nasza aplikacja – “Ziemia”
Zabawki z ruchomymi elementami dają dziecku możliwość rozwoju koordynacji ruchu ze wzrokiem, mogą również posiadać elementy wydające dźwięki, czy impulsy świetlne. Taką przykładową aplikacją sensoryczną stworzoną przez naszych projektantów jest rakieta. Została wzbogacona o ruchome trybiki czy małe rakietki, dodatkowo cymbałki czy zegar.
Jeśli zauważyliśmy nieprawidłowości w rozwoju naszego dziecka, pamiętajmy żeby jak najszybciej skonsultować to ze specjalistą.